Wielkie Jeziora Mazurskie to jeden z najatrakcyjniejszych krajobrazowo regionów Polski. Przyroda ukazuje tu bogactwo w pełnej krasie; czysta woda i powietrze zachęcają do spędzenia każdej wolnej chwili. Centrum krainy stanowi powiat giżycki z ponad 110 jeziorami, w tym najbardziej znanym kompleksem Jez. Mamry i Niegocin. Centrum szlaku wodnego znajduje się w Giżycku, stolicy powiatu, skąd utrzymywane są połączenia statkami pasażerskimi z Węgorzewem, Mikołajkami i Rucianem-Nidą. 

Atrakcyjne otoczenie przyrodnicze stanowi idealną bazę dla wszelkich form turystyki. Ścieżki rowerowe i piesze zachęcają do spacerów, wycieczek, uprawiania joggingu. Miłośnicy jazdy konnej mają do dyspozycji ośrodki jeździeckie oferujące szeroką gamę usług. Amatorów turystyki kajakowej usatysfakcjonują uroki dolin rzecznych. 

Spośród form aktywnego wypoczynku na szczególną uwagę zasługują możliwości uprawiania turystyki rowerowej. Od lat funkcjonują liczne trasy rowerowe, wśród których do najciekawsze to pętla wokół Jez. Mamry i Niegocin, trasa po Puszczy Boreckiej, czy też szlak grodzisk staropruskich. Na trasie rowerowych wycieczek często można podziwiać piękne panoramy i krajobrazy, dlatego też warto zabrać ze sobą kamerę czy aparat fotograficzny, aby utrwalić piękno krainy oraz wspaniały świat roślinności i zwierząt.

Żeglarze w powiecie giżyckim znajdą idealne warunki do relaksu i rywalizacji sportowej. Jeziora Kisajno i Niegocin są corocznie miejscem rozgrywania najważniejszych krajowych zawodów żeglarskich rangi mistrzowskiej: Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych, Mistrzostw Polski Katamaranów, Pucharu Prezesa Rady Ministrów, Finału Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.

Powiat giżycki to nie tylko rozległe jeziora, lasy, piękne krajobrazy, to także interesująca i słabo znana historia oraz bogate dziedzictwo pogranicza. Ponad 600-letnie funkcjonowanie na styku kultury niemieckiej, polskiej i litewskiej, protestantyzmu i katolicyzmu; wielość nacji i grup etnicznych na trwałe odcisnęło się na wizerunku powiatu. Widomym świadectwem przeszłości są zabytki kultury materialnej i duchowej. Zamierzchłe dzieje ukazują współczesnym cmentarzyska i grodziska Prusów m.in.: “Góra Strażnicza” w Orle, “Święta Góra” w Staświnach, “Góra Zamkowa” w Jeziorku, a także miejsce męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu w pobliżu Giżycka, upamiętnione wzniesionym w 1910 roku żeliwnym krzyżem. Pozostałością panowania krzyżackiego są zamki w Rynie i Giżycku, z których zamek ryński, z uwagi na swe walory architektoniczne, zasługuje na szczególne zainteresowanie. 

Charakterystycznym elementem mazurskiej architektury są małe wiejskie kościoły. Najstarszym z nich jest kościół w Miłkach z końca XV w., z ołtarzem i emporą organową z końca XVII w. Równie wartościowymi są: wybudowany ok. 1580 roku kościół w Rydzewie, wykonany z kamienia tłuczonego i cegły oraz neoklasycystyczny kościół ewangelicki w Giżycku wybudowany w 1827 r. według projektu Karla Friedricha Schinkla. Od ponad 20 lat, latem, jest on miejscem odbywania się Koncertów Organowych i Kameralnych. Na uwagę zasługują także tradycyjne kamienice miejskie z przełomu wieków w Giżycku. Charakterystyczny układ przestrzenny mazurskiego miasteczka zachował się w Rynie i Wydminach. Niewątpliwą atrakcję stanowią dworki w Zielonym Gaju, Jagodnym Małym, Żywych i Brożówce.

Tym, co wyróżnia Mazury latem są rozchodzące się po lustrach jezior nuty niemal wszystkich gatunków muzyki. W kolejne wakacyjne weekendy w Amfiteatrze Twierdzy Boyen bawimy się na koncertach znanych zespołów muzycznych, krajowych i zagranicznych oraz festiwalach ogólnopolskich, takich jak największa impreza żeglarska w Polsce pn. “Szanty w Giżycku”.

Kategorie: Pokoje Wilkasy

%d bloggers like this: